Akıl Zeka Oyunları Yararlı Mıdır?

10 Eylül 2018 by yönetici0
aklvezeka05.jpg

Akıl Zeka Oyunları, beyindeki sinaptik bağlantıları artırarak beyni daha iyi kullanmayı sağlar!!

AKIL VE ZEKA OYUNLARI YARARLI MI?

Bu soruya cevap vermeden önce aklıma şu soru geliyor: Akıl zeka oyunları yerine koyabileceğimiz ya da onunla aynı etkiye sahip başka bir şey var mı? Ben bir Akıl zeka oyunları eğitmeni olduğum için değil, ama gerçekten yerine koyabileceğimiz bir şey yok.

Zira Akıl zeka oyunları oynarken beynin kullanılmayan bütün alanları kullanılır. Örneğin, matematik çalışırken beynin sol lobu çalışır veya sanatsal çalışmalar sağ lobu çalıştırır ama zeka oyunları her iki lobuda kullanmayı gerektirir. Şöyle düşünebilirsiniz; bütün kasların kullanıldığı sporlar nelerdir? Akla en başta gelen yüzmedir daha sonra kort tenisini ekleyebiliriz. İşte akıl zeka oyunları da böyledir; beynin bütün alanları çalışır. Bu yüzden akıl ve zeka oyunlarının yerine koyabileceğimiz başka bir şey şuan itibariyle yok diyebiliriz.

 

Akıl Zekâ Oyunları İle İlgili Deney Yapıldı

Amerika’da nörolog Silvia Bunge bir deney yaptı. Bu kişi akıl ve zeka oyunlarının beyni şekillendirip şekillendiremeyeceği üzerine çalışan bir bilim insanı. Bu deney için okul ortalaması düşük bir ilkokul seçti. Deney yaklaşık 3 ay sürdü. Bu deneyde çocuklara haftada yalnızca 2 saat sadece akıl zeka oyunları oynamalarını sağladı. Burada püf nokta çocukların oyun oynarken kesinlikle eğlenmelerini sağlamaktı. Çünkü Bunge ve ekibi eğlenme olmazsa çocuklarda gelişimin sınırlı olduğunu tespit etmişlerdi. Deneye başlamadan önce ölçülen IQ ortalaması 90’dı. 3 ayın sonunda bu oyunları oynayan çocukların IQlarında 13 puanlık bir sıçrama oldu. Bu 13 puan ne ifade ediyor derseniz şöyle söyleyebiliriz; bir çocuğun IQsu bir okul yılı boyunca en fazla 12 puan gelişebiliyor. Ama akıl zeka oyunları ile yalnızca 3 ay gibi kısa bir sürede bunu rahatlıkla geçebiliyorsunuz.

 

Finlandiya Eğitim Sisteminde Akıl Zekâ Oyunları

Finlandiya gibi bir ülke eğitimde dünyada neredeyse sonuncuyken eğitim sisteminde köklü değişiklikler yaptı. İlkokulda çocuklarda okuma yazmaya ilk 3 sınıfta başlatılmıyor. Peki, ne yapılıyor? İlk 3 sınıfta çocuklara yalnızca akıl zeka oyunları ile desteklenmiş oyunlar oynatılıyor. Çocuklar eğlenirken beyin gelişimi maksimum düzeye geliyor. Finlandiya şuan işte bu sebeple eğitimde zirvelerde.

 

Her Seviyeye Uygun Akıl Zekâ Oyunları

Akıl zekâ oyunlarını yalnızca üstün zekâlılar mı oynamalı gibi ailelerden sorular alıyorum. Tabi ki yalnızca üstün zekâlılar değil bütün herkes oynamalı zira beynin farklı bölgelerini kullanmayı sağladığı için farklı düşünme becerileri gelişirken hem matematik zeka, hem sözel zeka ve duygusal zeka gelişimi söz konusu oluyor.

 

Neden Atölye Çalışmaları?

Ayrıca ailelerin kafasında soru işareti olan bir diğer husus da şu: biz kendimiz evde sizin yaptığınız gibi bu oyunları oynatamaz mıyız? Bende onlara tabi ki oynatabilirsiniz ama benim gibi değil kendiniz gibi diye cevap veriyorum. Çünkü çocuklar burada benimle ve grupla oynarken;

  • Sosyal beceriler kazanıyor,
  • Rekabet edebilmeyi öğreniyor,
  • Bir yanlış yaptığında arkadaşını ya da öğretmeni suçlamak yerine, kendisiyle yüzleşmeyi ve öz eleştiri yapmayı öğreniyor,
  • Duygularının sorumluluğunu almayı öğreniyor.
  • Aile dışında farklı bireylerle ve kendi akranlarının içinde kendine güvenmeyi öğreniyor,
  • Liderlik özellikleri gelişiyor,
  • Disiplin duygusu kazanıyor,
  • Daha düzenli çalışma alışkanlığı kazanıyor ve,
  • Çocuklar kesinlikle eğleniyorlar.

 

Her Yaşa Uygun Akıl Zekâ Oyunları

Yalnızca çocuklar mı akıl zeka oyunları oynamalı diye sorular da çok geliyor. Kesinlikle hayır. Zira yetişkinlerin de bu oyunları oynayarak daha dikkatli hale geldiğine, daha farklı düşünebilme yeteneklerinin geliştiğine, daha hızlı düşünüp daha hızlı karar verebildiklerine bizzat şahit oldum. Ayrıca yetişkinler olarak bizlerin de beynimizi daha aktif kullanmaya olan ihtiyacımız aşikar.

 

Alzheimer İçin Yeni Bir Umut

Alzheimer hastalığı için bir yararı oluyor mu gibi sorularla da karşılaşıyorum. Hastalığın başlangıç evrelerinde veya daha buraya ulaşmadan evvel gelen bireylerle biran önce akıl zeka oyunlarına başlıyoruz ve hastalığı ötelediğimizi yani ileriki evrelere geçişin yıllar sonrasına aktarımının mümkün olabildiğini gözlemledik.

 

3T (Televizyon, Tablet ve Telefon) Yerine, Akıl Zeka Oyunları

İşte şuan ilk sorulan soruya dönecek olursam akıl zeka oyunları yararlı mı? Bütün bu yazdıklarım yaşanılmış tecrübelerle sabit olmakla beraber akıl zeka oyunlarının yetişkinler olarak bizler, yaşlılarımız ve bütün çocuklarımız için kesinlikle yararlıdır sonucuna varıyoruz. Ailelerimizin özellikle bu çağda yani benim 3T dediğim Televizyon, Tablet ve Telefonun beyni olumsuz olarak etkilediği bilimsel olarak kanıtlandığı bir dönemde hem onları bunlardan uzaklaştırmak hemde bunların beyin için yıkıcı etkilerinden kurtulmak adına Akıl ve Zeka Oyunlarına yönelmelerinin hem çocuklarımız için hem bütün bireylerimiz için zaruri olduğunu düşünüyorum. Yoksa siz hala çocuğunuzu televizyonun önüne oturtup veya eline telefonu, tableti verip kendi işinize mi bakıyorsunuz?

 

Ali Yılmaz TÜRKYILMAZ

Akıl Zekâ Oyunları Eğitmeni

Satranç Eğitmeni

Profesyonel Öğrenci ve Yaşam Koçu


Yorum Yap

Güvendesiniz! E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır. Zorunlu Alanları Lütfen Doldurun *


Osmaniye’ de Çocuk Ergen Psikiyatristi, Psikolog ve Dil Konuşma Terapisti

5 yılı aşkın süredir alanında aktif bir şekilde hizmet veren, Uzman Doktor Serhat Kala ve ekibi; çocuk, ergen ve yetişkinlerde Ruh Sağlığı Hizmetleri ve Psikolojik Danışmanlık ve Dil Konuşma Terapisi alanındaki profesyonel çalışmalarını Ankara’dan Osmaniye’ye getirmiş olmanın mutluluğunu yaşamaktadır.

Her Hakkı Saklıdır. İnansoft Bilişim2018

mobil-telefon mobil-whatsapp