Ergoterapi Ve Pediatride Ergoterapi

2 Ağustos 2021 by yönetici1
ergoterapi1.jpg

Ergoterapi  anlamlı ve amaçlı aktivitelerle sağlığı ve refahı geliştiren kişi merkezli bir sağlık mesleğidir. Ergoterapinin temel amacı kişilerin günlük yaşam aktivitelerine katılımını sağlamaktır. Ergoterapistler kişi ve toplulukların istedikleri, ihtiyaç duydukları veya kendilerinden beklenen aktiviteleri yapabilme becerilerini  geliştirerek veya aktiviteyi ya da çevreyi kişilerin katılımını daha iyi sağlayabilecek şekilde düzenleyerek bu amaca ulaşırlar.

Burada bahsedilen anlamlı ve amaçlı aktiviteye; yaşlı bir birey için bağımsız bir şekilde mutfaktan bir bardak su alabilmesi, yetişkin bir birey için işe gidebilmesi, çocuklar için ise oyunu örnek verebiliriz. Terapötik oyun; çocukların vücutlarında organize olmak, düzenleme, eylem, problem çözme ve ilişki kurmak için fikir üretmek, planlama, dürtü kontrolü, özgüven, hedefe yönelik eylemler ve sosyal başarı gibi alanlarda mükemmel bir bağlamdır. Tüm bu beceriler bir çocuğun hem evde hem de okulda gelişmesi için gereklidir.

Pediatrik ergoterapist her çocuğun kendine özgü ihtiyaçlarına bakan kişi merkezli bir sağlık mesleğidir. Çocukların bağımsızlıklarını kazanmasına yardımcı olurken aynı zamanda çocukların rollerini gerçekleştirebilmesi ve sosyalleşmesi için gereken ince motor beceriler, duyusal motor beceriler, bilişsel beceriler ve görsel motor becerilerin gelişimini sağlayarak çalışmalar yaparlar. Pediatrik ergoterapist çocuğun gelişimine uygun olarak sadece fiziksel ya da duyusal değil çocuğu her yönüyle yani psikolojik, sosyal, çevresel faktör etkisi vb. şeklinde bütüncül olarak değerlendirmektedir.

Ergoterapistler çocuğun oyun oynama, öz bakım, sosyal beceriler ya da öğrenme yeteneğini engelleyen problemleri tespit eder. VE ÇOCUĞA UYGUN MÜDAHALE UYGULAR. Çocukların her alanda mümkün olduğunca bağımsız olmasını ve yaşam kalitesini artırmayı hedefler. Müdahaleler uygulanırken önemli olan çocuğun kazandığı becerileri günlük yaşamına adapte edebilmek ve çocuğun güçlü yönlerini kullanarak eksik olduğu alanlarda çalışmaları sürdürmektir. Pediatride ergoterapinin amacı, çocukların ev ve okul hayatına güvenle ve başarıyla katılmalarını sağlamaktır.

 • Duyusal İşlemleme Bozuklukları
 • Otizm Spektrum Bozukluğu
 • Beslenme Bozuklukları
 • Gelişimsel Gecikmeler
 • Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite
 • Mental Retardasyon
 • Down Sendromu
 • Serebral Palsi
 • Nörolojik Bozukluklar
 • Özgül Öğrenme Güçlükleri
 • Kas Güçsüzlüğü başta olmak üzere birçok çocuğun hayatına dokunuyoruz.

1 Yorum

 • Melih Pancar

  19 Şubat 2022 at 10:31

  Osmaniye’de bir çok ebeveynin çocukları için her şeyi yapabileceğini ancak şehirde uzman olmadığı için Adana’ya veya Mersin’e gittiklerini biliyorum. Osmaniyelilerin faydalanabileceği kaliteli bir içerik emeklerinizin karşılığını almanızı dilerim.

  Reply

Yorum Yap

Güvendesiniz! E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır. Zorunlu Alanları Lütfen Doldurun *


Her Hakkı Saklıdır. İnansoft Bilişim2018

mobil-telefon mobil-whatsapp

 

 

Kurumumuz Devredilecektir.
İlgilenenlerin +90 555 554 27 09 üzerinden
bizimle iletişime geçmesini rica ederiz.