Hoşgeldin Yarıyıl Tatili

10 Eylül 2018 by yönetici0
15-tatil-ne-zaman1.jpg

Çocuklarınızla geçireceğiniz güzel bir yarıyıl tatili, sağlam bir ikinci dönem geçirmenize yardımcı olacaktır.

Çocukların bir dönem boyunca yorulup dört gözle bekledikleri yarıyıl tatilleri bugün başladı. Anne babalar bu tatil dönemini nasıl geçirebileceklerini soruyorlar sıklıkla. Biz de onların sorularına cevap olması için, bir tavsiye yazısı hazırladık.

  1. Karneler kötü ise, nedenlerini araştırmak için tatil bir fırsat olabilir. Öncelikle kendinize öz eleştiri yapmalısınız!! Alınan karne, hem çocuğun hem ailenin karnesidir. Çocuğumun hayatıyla ilgilendim mi? Uygun ortamı (fiziksel, duygusal, psikolojik) oluşturdum mu? Temel ihtiyaçlarını karşıladım mı? Çocuğuma destek (kurtarıcı değil) oldum mu? Doğru rehber-model olabildim mi? Kendi hayatımı düzenli bir şekilde yaşıyor muyum? Kendi ruh sağlığım yerinde mi? Sorunların çözülmesinde doğru yer ve kişilerden destek aldım mı? Sorularına evet cevabını veremiyorsanız, durup düşünmeli, bunlara dikkat etmelisiniz demektir.
  2.  En güzel hediye, çocuğunuza gönülden ayırdığınız zamandır. Karne hediyelerinin çok abartıldığını görüyoruz. Elbette temsili küçük bir hediye alınabilir. Ancak, ödül için çabalayan çocuğunuz, sizin için çalıştığını sanabilir. En kalıcı ve özel hediye, yarıyıl tatilinde çocuğunuzla isteyerek ve severek bir arada olmanızdır.
  3.  Tatil demek; sınırsız televizyon, bilgisayar, tablet demek değildir. Okul döneminde sınırlı bir şekilde verilen ya da hiç verilmeyen tablet ve bilgisayarların açılmasını bekliyor çocuklar. Tatile televizyon izlemek, tablet, bilgisayar oynamak gözüyle bakan çocuklarımızla bunu konuşmaya ihtiyacınız var. Tatilde de sınırlı ve kontrollü olmalı bu aktiviteler. Tablet, televizyon, bilgisayarın kapatıldığı zaman dilimlerinde; yalnız başlarına ya da sizinle birlikte diğer aktiviteler mutlaka olmalıdır. Çocuklarınızı teknoloji büyütmesin…
  4.  Bir günü planlayarak verimli bir şekilde geçirin. Yukarıda anlattığımız şekilde, hem yalnız başlarına hem de sizinle yapabildikleri aktiviteleri planlı bir şekilde gün içine dağıtabilirsiniz. Kendi ileriki yaşamlarında zamanı nasıl planlayacakları konusunda deneyim kazandıkları gibi, sorumluluk duygusunu da almaları için çok değerlidir bu ayrıntı.
  5.  Birlikte oyun oynayın, etkinlikler yapın. Çocuğunuzun yaşına ve gelişim dönemine uygun bir şekilde birlikte geçirdiğiniz zaman dilimlerini artırın. Evde ya  da dışarıda birlikte sadece eğlenmeye yönelik, bazen öğrenmeye yönelik, bazen de sadece yakınlık duygusunun artmasına yönelik aktiviteler planlayın.
  6.  Kendi başlarına vakit geçirmeyi öğrenme fırsatı verin. Çocuklara iyi vakit geçirtme telaşıyla sürekli onların hayatını kolaylaştırmaya, eğlendirmeye çalışmak da uygun değildir. Kendi kendilerine sıkıldıklarında, çözüm bulmaya çalışmaları için destekleyebilirsiniz. “Sıkıldığını anlıyorum. Acaba neler yapabilirsin?” şeklinde sohbet edin.
  7. Bir dönem boyunca, “ders çalış” diyerek bozulan ilişkinizi düzeltin. Birlikte eğlenmek ve bunu isteyerek yapmak iyi gelecektir. Dersler hayatın tek gerçeği değil. Sizin ilişkiniz iyi ve sağlam olduğu sürece, çocuğunuza onu önemsediğinizi gösterdikçe ve sorumluluk almasını öğrettikçe dersler zaten yapılacaktır. Çocuklarınızı işinizi gücünüzü bırakıp, gerçekten görün, duyun, dokunun ve hissedin.
  8.  Çocuklarınızı atölye programlarına götürün. Çocukların hayal güçlerini, yaratıcılıklarını, sabretmeyi, mücadele etmeyi, sıkıntıya katlanmayı öğrenmeye ihtiyaçları var. Bu becerileri geliştirecek atölye çalışmalarına yönlendirebilirsiniz.
  9.  Birlikte kitap okuyun. Çocuklara “kitap oku” deyip kendimiz televizyon izlersek, elimizden telefonu-tableti bırakmazsak doğal olarak bu alışkanlığı onlara veremeyiz. Birlikte kitap okuma saatleri planlayın. Çocuğunuz küçükse; onu kucağınıza oturtun, siz ona okuyun, resimlerini yorumlamasını isteyin.
  10. Dışarıda vakit geçirin, gezmeye gidin. Birlikte gidebileceğiniz park, bahçe gibi açık alanlar olabileceği gibi; sinema, tiyatro gibi aktiviteler ya da akraba, komşu ziyaretleri çocuğu teknolojiden uzaklaştıracak, iletişim becerilerini geliştirecek, iyi vakit geçirdiğiniz için de kendine güveni, benlik saygısı ve ilişkiniz gelişecektir.

 

Anne Babalara Kitap Önerileri:

Çocuğunuza Kulak Verin – Aletha J.Solter (Doğan Kitap)

Ey Travma Bizden Uzak Dur -Peter A.Levıne-Maggıe Klıne (Doğan Kitap)

Işığın Yolu -Nilüfer Devecigil (Doğan Kitap)

Sevgiyle Disiplin -Fitzhugh Dodson (Kuraldışı Yayıncılık)

Ebeveyn Mirası -Dr.Yasemin Yıldız ( Pusula Yayınevi)

Çocuğunuzla Birlikte Büyümek -Naomi Aldort (Doğan Kitap)

Konuş Ki Dinlesin, Dinle Ki Konuşsun -Adele Faber/Elaine Mazlish (Doğan Kitap)

Yarıyıl Tatili Atölye Önerisi:

Osmaniye’de 1 yıldır hizmet veren ve pek çok çocuğun hem eğlendiği, hem dikkat-zeka- algılama- hafıza- kendine güven- mücadele edebilme- sabırlı olma- başkasına saygı gösterme- sırayı bekleme- rekabet edebilme, sorumluluk duygusu kazanma gibi önemli becerilerin gelişiminin sağlandığı Elit Akıl Zeka Oyunları Atölyesi’ndeki Yarıyıl Tatil Programına katılabilirsiniz.

https://www.facebook.com/osmaniyeakiloyunlari/

Anahtar Kelimeler: Yayırıl tatili, sömestr tatili, yarıyıl tatilinde ne yapmalıyız, yarıyıl tatilini nasıl değerlendirelim, Osmaniye pedagog, Osmaniye akıl zeka oyunları

 

Güzide TÜRKYILMAZ

Uzman Psikolojik Danışman/ Uzman Pedagog


Yorum Yap

Güvendesiniz! E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır. Zorunlu Alanları Lütfen Doldurun *


Osmaniye’ de Çocuk Ergen Psikiyatristi, Psikolog ve Dil Konuşma Terapisti

5 yılı aşkın süredir alanında aktif bir şekilde hizmet veren, Uzman Doktor Serhat Kala ve ekibi; çocuk, ergen ve yetişkinlerde Ruh Sağlığı Hizmetleri ve Psikolojik Danışmanlık ve Dil Konuşma Terapisi alanındaki profesyonel çalışmalarını Ankara’dan Osmaniye’ye getirmiş olmanın mutluluğunu yaşamaktadır.

Her Hakkı Saklıdır. İnansoft Bilişim2018

mobil-telefon mobil-whatsapp